home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia
>


TORZYM - Gimnazjum Publiczne
Uczniowie torzymskiego gimnazjum wspólnie ze swoją nauczycielką Joanną Pawlak Kopeć w ramach Koła Historycznego opiekują się cmentarzem żydowskim w swojej miejscowości. Koło historyczne w Publicznym Gimnazjum w Torzymiu rozpoczęło swą działalność w roku 2000. W ramach spotkań, które odbywają się raz w tygodniu, realizowane są tematy, wzbudzające największe zainteresowanie wśród młodzieży., a tkaże uczniowie przygotowywani są również do Konkursów historycznych.
Na spotkania z młodym pokoleniem zapraszane są osoby, pamiętające trudną przeszłość naszego kraju. Bardzo dobry kontakt z gimnazjalistami ma miejscowa poetka, którą wysiedlono w czasie wojny do Kazachstanu i gdzie spędziła wraz ze swoimi najbliższymi 6 lat.

Jedną z głównych form działalności koła historycznego jest również opieka nad miejscami pochowku oraz pamięć o Tych, co odeszli. O ludziach, których nikt już nie pamięta, bo czas zrobił już swoje (groby wielu z nich pochodzą nawet z poł. XIX w.). Przykładem może być zdewastowany Cmentarz żydowski w Torzymiu, który młodzież gimnazjalna odwiedza od lat. Zapalają znicze, składają kwiaty, gdyż najważniejszą sprawą jest dbanie o pamięć każdego człowieka bez względu na pochodzenie i religię.

Cmentarz żydowski w Torzymiu
(kliknij, by zobaczyć powiększenie)






5 KWIETNIA 2006
5 kwietnia 2006 roku udaliśmy się na cmentarze, którymi się opiekujemy, aby zmówić modlitwę, zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach Tych, co odeszli. Możliwe, że wzbudza to pewne wątpliwości, że chrześcijanie modlą się na cmentarzu innego wyznania. Sądzimy jednak, iż najważniejszą sprawą jest dbanie o pamięć każdego człowieka bez względu na jego pochodzenie i religię. Staramy się być wierni takim wartościom, jak tolerancja i akceptacja drugiego człowieka pomimo jego inności. Przykład czerpiemy od największego autorytetu naszych czasów, nieżyjącego już od roku Naszego Wielkiego Polaka - Jana Pawła II.» powrót



  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy