home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2006-05-01 ŚWIDWIN

Z przykrością informujemy, że na świdwińskim cmentarzu żydowskim nieznani sprawcy rozbili i wymalowali farbą znajdujące się tam nagrobki. Zniszczone zostało także ogrodzenie.
To już kolejny przypadek dewastacji kirkutu w Świdwinie. Poprzedni miał miejsce trzy lata temu.
Więcej na ten temat można przeczytać w szczecińskim wydaniu Gazety Wyborczej z dnia 24 kwietnia 2006 roku lub w internetowej wersji Gazety pod adresem serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3306354.html

Telegram Policji informujący o zniszczeniach na cmentarzu:

W dniu 25 kwietnia 2006r. Komenda Powiatowa Policji w Świdwinie została (…) o uszkodzeniu w okresie od 25.03.2006 r. do dnia 22.04.2006 r. w Świdwinie przy ul. Dobra Rycerskie czterech płyt nagrobkowych na Cmentarzu Żydowskim o wartości zabytkowej (dokładnej wartości jeszcze nie ustalono) na szkodę Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP z siedzibą w Warszawie przy ul. Twardej 6. Wobec powyższego na miejsce zdarzenia została wysłana grupa dochodzeniowo-śledcza, która przyjęła zawiadomienie o przestępstwie, dokonała oględzin miejsca zdarzenia, zabezpieczyła słoik z substancją niewiadomego pochodzenia, kawałki nadpalonej książki, dokonała rozpytania osób. Czynności wykonywano m.in. z udziałem właściciela zakładu kamieniarskiego, który stwierdził, że powstałe uszkodzenia najprawdopodobniej powstały w wyniku przewrócenia się drzewa stojącego w odległości ok. 10 m od cmentarza. O takim stanie rzeczy świadczyć mogą także gałązki drzew leżące w pobliżu przewróconych nagrobków, ślady kory na nagrobkach oraz trociny po cięciu drzewa i składowane gałęzie na obrzeżu cmentarza. W przedmiotowej sprawie KPP w Świdwinie prowadzi czynności w niezbędnym zakresie mające na celu wszechstronne wyjaśnienie okoliczności sprawy oraz ustalenie sprawcy przedmiotowego czynu. W tym celu zostaną przesłuchani kolejni świadkowie, zostaną powołani biegli celem określenia przyczyny powstałych uszkodzeń oraz określenia rodzaju zabezpieczonej substancji na miejscu zdarzenia.

» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy