home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2006-05-16 OPOLE. 16.05.2006

Stowarzyszenie OHP Oddział terenowy w Opolu jest koordynatorem projektu “Nie bój się mnie poznać...”, dotyczącego tematyki żydowskiej. W projekcie, realizowanym w ramach Programu ‘Młodzież’ Unii Europejskiej, bierze udział młodzież z Polski, Litwy, Czech i Niemiec. Celem wymiany, zaplanowanej na dni 14 – 24 czerwca 2006 r., jest poznanie dorobku kultury żydowskiej oraz podstaw fotografowania i poligrafii w celu przygotowania publikacji o śladach architektonicznych kultury żydowskiej w Opolu i okolicach. Aby ułatwić młodym profesjonalne przygotowanie publikacji, zorganizowane będą zajęcia, mające przybliżyć zasady działania drukarni, warsztaty z fotografem i grafikiem.
Ważnym elementem spotkania będzie poznanie kultur państw uczestniczących w nim i problemu funkcjonowania mniejszości żydowskiej.
W planie wymiany są między innymi warsztaty politologiczne dotyczące Państwa Izrael, zwiedzanie miejsc związanych z kulturą żydowską w Krakowie, Wrocławiu, Brzegu i Białej Prudnickiej. Planowany jest również wieczór filmowy, podczas którego obejrzeć będzie można produkcje izraelskie lub poruszające tematykę żydowską.
Współpracowaliśmy już ze wszystkimi grupami biorącymi udział w projekcie, czyli z młodzieżą z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, z grupą litewską z Alytusa, z czeską z Rymarowa i niemiecką z Gery.

Na terenie województwa opolskiego prowadzony był już projekt dotyczący Żydów. We wrześniu 2004 roku w Brzegu młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy razem z młodzieżą z Gery, przy wsparciu finansowym Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży i Komendy Głównej OHP, porządkowała i odnawiała zabytkowy cmentarz żydowski. W ramach prac odnawiane były alejki, ustawiane nagrobki, naprawiane ogrodzenie i brama. Organizator zapewnił uczestnikom również bogaty program kulturalny i edukacyjny.

» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy