home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2013-11-30 WARSZAWA

30 listopada 2013 r. w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie, w sali kinowej Targów Książki Historycznej odbyło się spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki „Fotograf z Auschwitz”. Spotkaniu towarzyszył pokaz fragmentów wielokrotnie nagrodzonego filmu „Portrecista” oraz Teatr Głosów z fragmentami książki „Fotograf z Auschwitz”. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego jest partnerem publikacji.

Ksiązka Anny Dobrowolskiej „Fotograf z Auschwitz” opowiada o Wilhelmie Brasse, autorze ponad 50 tysięcy zdjęć więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Publikacja powstała na podstawie obszernego wywiadu Dobrowolskiej z Brasse, który był także podstawą filmu Ireneusza Dobrowolskiego „Portrecista” z 2005 r. Publikacja ukazała się w listopadzie 2013 r.

„Fotograf z Auschwitz" to książka, która nie jest ani klasyczną literaturą obozową, ani pracą naukową. Jest to opowieść wyjątkowego świadka – fotografa – Wilhelma Brasse, który spędził w obozie aż 5 lat i nie tylko widział więcej, niż przeciętni więźniowie, ale też dokumentował wszystko co mu kazano. Fotografował więźniów do policyjnej kartoteki, robił zdjęcia eksperymentów medycznych dr Mengele, a nawet uwieczniał oprawców w ich prywatnych sytuacjach.

Gdy rozpoczęła się ewakuacja, razem ze swoim kolegą – Bronisławem Jureczkiem – uratował większość z ponad 40 tysięcy zdjęć znajdujących się dziś w Muzeum Auschwitz. 

Dzięki tej lekturze czytelnik pozna rzeczywistość obozową o jakiej nie słyszał: mecze piłkarskie, giełdę towarów wymiennych, obozowy dom publiczny i wreszcie najprawdziwszą miłość czy nawet wesele, które tam fotografował. Te niecodzienne tematy zostały ukazane w formie albumu, wypełnionego ponad 300 zdjęciami, z czego wiele nie było wcześniej nigdzie publikowanych.

Strona projektu: www.fotografzauschwitz.pl 

Materiały do ściągnięcia: http://we.tl/7qlNMopWfT» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy