Zapraszamy na cykl spotkań promujących książkę Anny Dobrowolskiej „Fotograf z Auschwitz”; Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego jest partnerem publikacji. Książka opowiada o Wilhelmie Brasse, autorze ponad 50 tysięcy zdjęć więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Publikacja powstała na podstawie obszernego wywiadu Dobrowolskiej z Brasse. Spotkania połączone będą z pokazami głośnego filmu Ireneusza Dobrowolskiego „Portrecista” z 2005 r.
„Fotograf z Auschwitz" to książka, która nie jest ani klasyczną literaturą obozową, ani pracą naukową. Jest to opowieść wyjątkowego świadka – fotografa – Wilhelma Brasse, który spędził w obozie aż 5 lat i nie tylko widział więcej, niż przeciętni więźniowie, ale też dokumentował wszystko co mu kazano. Fotografował więźniów do policyjnej kartoteki, robił zdjęcia eksperymentów medycznych dr Mengele, a nawet uwieczniał oprawców w ich prywatnych sytuacjach.
Gdy rozpoczęła się ewakuacja, razem ze swoim kolegą – Bronisławem Jureczkiem – uratował większość z ponad 40 tysięcy zdjęć znajdujących się dziś w Muzeum Auschwitz.
Dzięki tej lekturze czytelnik pozna rzeczywistość obozową o jakiej nie słyszał: mecze piłkarskie, giełdę towarów wymiennych, obozowy dom publiczny i wreszcie najprawdziwszą miłość czy nawet wesele, które tam fotografował. Te niecodzienne tematy zostały ukazane w formie albumu, wypełnionego ponad 300 zdjęciami, z czego wiele nie było wcześniej nigdzie publikowanych.
Spotkania:
14 stycznia, godz. 16.00 – ŁÓDŹ – IPN Oddział w Łodzi, ul. E. Orzeszkowej 31/35
15 stycznia – KRAKÓW – dwa pokazy:
- godz. 11.00 – w Kinie pod Baranami na Krakowskim Rynku, w ramach cyklicznych pokazów „Dojrzałe Kino” (pokaz biletowany);
- godz. 18.00 – pokaz zorganizowany przez IPN w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, z udziałem promujących spotkanie Martyny Grądzkiej i Romana Graczyka: http://www.youtube.com/watch?v=ZCjMY1rj23c
16 stycznia, godz. 14.30 – RZESZÓW – Mała Aula Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Rejtana 16c
22 stycznia, godz 16.30 – BIAŁYSTOK – Archiwum i Muzeum Archidiecezji w Białymstoku, przy ul. Warszawskiej 47
23 stycznia, godz. 17.00 – BYDGOSZCZ – Sala Sesyjna Urzędu Miasta
27 stycznia, godz. 16.30 – WROCŁAW – Synagoga pod Białym Bocianem
28 stycznia, godz 18.00 – WARSZAWA – Dom Spotkań z Historią?, ul. Karowa 20
Strona projektu: www.fotografzauschwitz.pl
Materiały do ściągnięcia: http://we.tl/7qlNMopWfT
» powrót