home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2015-05-15 ZAMOŚĆ

Od 1 do 31 maja 2015 r.  w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przy ul. Pereca 14 w Zamościu prezentowana jest wystawa prac Magdaleny Szyszkowskiej. 

Nostalgia to tęsknota za czymś co było, co nigdy nie powróci, co często żyło tylko w naszych marzeniach i wyobraźni. Jak fotografie, w naszej pamięci przesuwają się obrazy, które możemy powołać ponownie do życia. Jest to niewątpliwie proces twórczy, bez którego sztuka i twórczość nie miałyby racji bytu.  Moja praca nad obrazami polega na przywołaniu pamięci nad czasami i żyjącymi w nich ludźmi, które dla współczesnego człowieka są inne i niezrozumiałe ( stąd tytuł całego cyklu obrazów „Inni”). Wybierając fotografie, które stają się inspiracją do moich obrazów,  zamrażam w czasie pamięć i wspomnienia o ludziach ( często anonimowych), staram się wczuć w atmosferę jaka towarzyszyła bohaterom  i pokazać pewien model psychologiczny i społeczny, charakterystyczny dla tamtych czasów. Kolorystyka i wszystko co dzieję się wokół „ zamrożonych” póz  bohaterów , mają wprowadzić  widza do świata, który minął bezpowrotnie i pozwolić wkraść się na chwilę do ich życia, uczuć, emocji. Pamięć, przeszłość, teraźniejszość tworzą teraz jedną całość, a twarze patrzące z obrazów  wydobywają  tkwiącą głęboko w nas nostalgię…

Magdalena Szyszkowska urodzona 25.05.1972  roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Dyplom z rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego uzyskała w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej - Rzepeckiej, aneks do dyplomu - artystyczny papier unikatowy. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Społeczno- Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie, prowadząc zajęcia z charakteryzacji, wizażu i stylizacji. W swojej pracy artystycznej zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z unikatowym papierem ręcznie czerpanym, pozyskiwanym z materiału roślinnego. Jest członkiem ZPAP- Oddział Lublin, oraz założycielką i członkiem  „ Otwartej Grupy” skupiającej nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych w Lublinie. Czynnie  uczestniczy w życiu artystycznym oraz bierze udział w plenerach i wystawach zarówno  zbiorowych jak i indywidualnych.

 » powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy