home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2015-06-21 WARSZAWA

W dniu 21 czerwca 2015 r. w Warszawie miała miejsce ceremonia wręczenia pierwszej edycji nagrody „Laur Pamięci”, którą uhonorowanych zostało pięć osób i instytucji z całej Polski zaangażowanych w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. 

Odznaczenie „Laur Pamięci” ma formę formie honorowego dyplomu i statuetki. Program prowadzony jest przez Ambasadę Izraela w Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Zainicjowanie programu „Laur Pamięci” wiąże się z 25 rocznicą przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

 

Pastor Eugeniusz Gradek, Kościół Zielonoświątkowy w Żywcu
Od kilkunastu lat wraz ze swoimi wiernymi sprawuje opiekę nad cmentarzem żydowskim w Żywcu, dokonując bieżącej pielęgnacji zieleni. Nadzór nad cmentarzem pozwala zapobiegać dewastacjom.

Prof. Jerzy Mizgalski, Wydział Filologiczno-Historyczny Instytutu Nauk Politycznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
Od 25 lat angażuje się w ochronę dziedzictwa historii Żydów częstochowskich, współpracując i wspierając środowiska potomków w Izraelu, organizując konferencje, pisząc książki i artykuły. Inicjator wystawy o historii Żydów częstochowskich, niestrudzony propagator idei zachowania dziedzictwa żydowskiego wśród studentów AJD, współautor szlaku historii Żydów w Częstochowie

Małgorzata Motor, Leżajsk
Dziennikarka Gazety Codziennej Nowiny. Nominowana za liczne artykuły poświęcone historii Żydów na Podkarpaciu i działaniom podejmowanym na rzecz zachowania pamięci o nich .

Mjr Marek Wrona, dyrektor zakładu karnego w Wadowicach
Dzięki pracy osadzonych w ZK w Wadowicach zostały wykonane prace na cmentarzach żydowskich w Andrychowie i Wadowicach. Postawione zostały macewy sprofanowane przez wandali. Współpraca trwa nieprzerwanie od 9 lat.

Zespół Szkół w Strzegomiu
Pod opieka w-ce dyr. Doroty Sozańskiej młodzież z ZS w Strzegomiu od 2011 r. porządkowała cmentarz żydowski w Strzegomiu. W roku 2014, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych (Verein zur Förderung von Beschäftigung und Qualifizierung) z Bad Freienwalde, cmentarz został w pełni odremontowany, odbudowano także uszkodzony mur.

 

 » powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy