home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2017-05-15 WARSZAWA

W dniu 15 maja 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie miała miejsce ceremonia wręczenia „Laurów Pamięci”. Nagrodą zostały uhonorowane osoby i instytucje zaangażowane w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski.

Odznaczenie „Laur Pamięci” ma formę honorowego dyplomu i statuetki. Program prowadzony jest od 2015 r. przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zainicjowanie programu „Laur Pamięci” wiąże się z 25 rocznicą przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

  • Biskup Mieczysław Cisło, wieloletni promotor dialogu polsko-żydowskiego, inicjator listu do wiernych „o upamiętnienie Żydów, naszych obywateli i sąsiadów”, opublikowanego w styczniu 2015 r. przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
  • Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta, którego członkowie uporządkowali miejscowy cmentarz żydowski, wybudowali trakt pieszy, opracowali, wykonali i ustawili tablicę informacyjną oraz wydali przewodnik turystyczny, dostępny także w Internecie. Od lat regularnie porządkują teren cmentarza.
  • Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach, którego członkowie zatroszczyli się o macewy wydobyte z krawężnika w Nowej Wsi k. Wronek Nagrobki zostałny zabezpieczone, oczyszczone i zinwentaryzowane, a następnie umieszczone w lapidarium, które powstało u podnóża dawnego kirkutu przy ul. Zacisze W pracach brali udział osadzeni oraz studenci hebraistyki z Poznania. Powstała także strona internetowa o historii wronieckich Żydów i lapidarium.
  • Dariusz Fodczuk (Bielsko-Biała), który od kilkunastu lat zajmuje się promocją w Polsce sztuki i kultury Żydów i Izraela. Organizował wystawy i performance izraelskich twórców, brał udział w cyklicznych wymianach studentów intermediów na uczelniach plastycznych w Krakowie i Warszawie ze studentami z Izraela. Organizator warsztatów i spotkań dla młodzieży.
  • Piotr Piłasiewicz (Augustów), z którego inicjatywy odnalezione na terenie miasta macewy zostały zabezpieczone i zdeponowane na terenie cmentarza żydowskiego. Odbyła się także ceremonia upamiętniająca augustowskich Żydów, połączona z inicjatywą edukacyjną skierowaną do mieszkańców miasta.


» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy