home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2019-04-09 BYŁY POLSKI DYPLOMATA NOWYM DYREKTOREM FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, powołana przez Światową Organizację ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) oraz Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWŻ), zawiadamia, że stanowisko dyrektora Fundacji objął pan Piotr Puchta.

Piotr Puchta kieruje działaniami FODŻ zmierzającymi do odzyskania, ochrony i upamiętnienia dziedzictwa kulturowego oraz miejsc ważnych dla społeczności żydowskiej w Polsce oraz do edukowania polskiej młodzieży w zakresie historii Żydów. Sprawuje również nadzór nad postępowaniami restytucyjnymi dotyczącymi nieruchomości należących przed II wojną światową do gmin wyznaniowych żydowskich, w tym szczególnie synagog i cmentarzy. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego działa od roku 2002. Przed wojną w Polsce żyło około 3,3 miliona Żydów. Około 90% z nich zostało zamordowanych w trakcie Holocaustu. Obecną populację społeczności żydowskiej w Polsce ocenia się na 10 tysięcy osób.

Piotr Puchta rozpoczął pracę w Fundacji po ponad 30 latach pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie, w trakcie których specjalizował się w sprawach Bliskiego Wschodu. Przez ostatnie 3 lata pełnił funkcję ambasadora tytularnego w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W minionym okresie pełnił misje na placówkach dyplomatycznych w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, a w latach 2009–2013 był ambasadorem Polski w Egipcie. Od stycznia 2014 do marca 2016 przewodniczył polskiej delegacji biorącej udział w pracach Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). IHRA jest platformą służącą wymianie doświadczeń i dobrych praktyk między przedstawicielami rządów i ekspertami z różnych rejonów świata zajmującymi się promowaniem, rozwijaniem i pogłębianiem wiedzy dotyczącej Holocaustu oraz pamięci Zagłady, a także prowadzi działalność na rzecz realizacji postanowień Deklaracji Sztokholmskiej z 2000 roku.

„Mam nadzieję, że wiedza pana Puchty pozwoli Fundacji jeszcze lepiej wypełniać jej misję, polegającą na odtwarzaniu i upamiętnianiu życia wspólnoty żydowskiej w Polsce na wielu obszarach, na których dziedzictwo żydowskie wymaga znaczącej ochrony” – oświadczył Gideon Taylor, jeden z dwojga współprzewodniczących Zarządu FODŻ, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora operacyjnego WJRO. „Witamy serdecznie nowego dyrektora w naszej organizacji i liczymy na ścisłą współpracę.”

„To dla mnie zaszczyt, że będę mógł współkierować działaniami organizacji, która realizuje misję ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce” – mówi Piotr Puchta, nowy dyrektor FODŻ. „Wierzę, że troska o tę ważną pamięć pomoże w zbliżeniu do siebie Żydów i Polaków oraz będzie miała istotne znaczenie dla przyszłych pokoleń”.

 

Kontakt dla przedstawicieli mediów:

Lisa Sherman-Cohen                         Eli Bardenstein Gniewomir Zajączkowski                   

 

lisa.sherman-cohen@wjro.org.il  eli.bardenstein@gmail.com  fodz@fodz.pl

+1 646-485-2036                              +972 52-311-2124 +48 22 436 60 00» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy