home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2020-08-18 "PRZYWRACANIE UKRYTEJ PRZESZŁOŚCI" - konferencja

„Przywracanie ukrytej przeszłości”

18 sierpnia, 2020 roku, odbyła się internetowa telekonferencja zatytułowana „Przywracanie ukrytej przeszłości.”

Obrady zostały zorganizowane przez grupę żydowskich i nieżydowskich organizacji i osoby w nich niezrzeszone*. Konferencja odbyła się za pośrednictwem platformy Zoom; wzięli w niej udział uczestnicy z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wśród czternastu prelegentów konferencji znaleźli się: Naczelny Rabin Polski, Arcybiskup rzymskokatolicki, pastor Kościoła Baptystów, przedstawiciele władz lokalnych i krajowi, Polscy urzędnicy rządowi, Dyrektor Agencji Żydowskiej, żydowskie i nieżydowskie organizacje ze Stanów Zjednoczonych, lokalni działacze na rzecz odnowy cmentarzy, oraz działacze będący potomkami polsko-żydowskiej diaspory.

Rozmawiano o obecnym stanie cmentarzy żydowskich w Polsce: ich odnowie a przede wszystkim potrzeb wypracowania rozwiązań, które pozwoliłyby zatrzymać postępującą degradację tych miejsc. Ponadto omówiono potencjał tych miejsc dla wzmocnienia dialogu i pojednania polsko-żydowskiego.

 

Wśród poruszonych kwestii znalazły się:

·         zasadności zwołania „międzynarodowego i wirtualnego zgromadzenia, które skontaktuje ze sobą: Żydów, chrześcijan, Polaków, Amerykanów, Izraelczyków i innych, naukowców, jak i reprezentantów lokalnych władz – których jednoczy wspólna pasja i cel jakim jest pomoc w ocaleniu i odnowieniu 1,200 żydowskich cmentarzy znajdujących się na terenie Polski i upamiętnienie bogatego żydowskiego dziedzictwa kulturowego Polski sprzed Zagłady.”- Gideon Taylor (członek zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce, i Przewodniczący Conference on Jewish Material Claims Against Germany)

·         problem zachowania cmentarzy „jako część naszego dziedzictwa, historii, i wierzeń.”Jicchak Herzog (Dyrektor Agencji Żydowskiej)

·         problematyka ochrony około 1200 cmentarzy – Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski)

·         „ponieważ nie ma już wśród nas Żydów, to Polacy powinni stać się opiekunami cmentarzy żydowskich.”- Mieczysław Cisło (biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej)

·         potrzeba zmiany podejścia do tematu wśród potomków polsko-żydowskiej diaspory  do tej pory skupiającej się na pojedynczych cmentarzach, na koncentrację na szerszej perspektywie - Bill Brostoff, potomek Żydów polskich

·         potencjał cmentarzy, jako „mostów pomiędzy Polakami i Żydami z całego świata,” (Jicchak Herzog); miejsc spotkań dla przyszłości (Biskup Cisło), miejsc które pomogą zachować pamięć zbiorową.”(Piotr Puchta, Dyrektor FODZ)

 

 

 

* Informacje o organizatorach konferencji:

1. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce (FODZ). Jej główną misją jest ochrona, odnowa I upamiętnianie ocalałych miejsc I pomników kulturowego dziedzictwa żydowskiego  w Polsce.

2. Friends of Jewish Heritage Poland (FJHP): jest amerykańską organizacją non-profit, której celem  jest ochrona i upamiętnianie ocalałych miejsc i pomników kulturowego dziedzictwa żydowskiego  w Polsce. Głównym beneficjentem jest FODZ.

3. The Matzevah Foundation (TMF): TMF jest amerykańską organizacją non-profit, której misją jest zmobilizowanie wolontariuszy do działań na rzecz odnowy cmentarzy żydowskich i działanie na rzecz pojednania chrześcijan i Żydów. TMF wraz z Fundacją Zapomniane działa też na rzecz edukowania społeczeństwa o Szoa i upamiętnia groby masowe ofiar Żydowskich zamordowanych podczas Szoa.

4. Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich, jest reprezentantem wszystkich Żydów i społeczności  żydowskich w Polsce 

 

Dodatkowe informacje na temat konferencji wraz z listą prelegentów oraz zasobów dotyczących renowacji cmentarzy, są dostępne pod tym conference.fjhp.org.» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy