home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2020-08-18 "PRZYWRACANIE UKRYTEJ PRZESZŁOŚCI" - konferencja

„Przywracanie ukrytej przeszłości”

18 sierpnia, 2020 roku, odbyła się internetowa telekonferencja zatytułowana „Przywracanie ukrytej przeszłości.”

Obrady zostały zorganizowane przez grupę żydowskich i nieżydowskich organizacji i osoby w nich niezrzeszone*. Konferencja odbyła się za pośrednictwem platformy Zoom; wzięli w niej udział uczestnicy z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wśród czternastu prelegentów konferencji znaleźli się: Naczelny Rabin Polski, Arcybiskup rzymskokatolicki, pastor Kościoła Baptystów, przedstawiciele władz lokalnych i krajowi, Polscy urzędnicy rządowi, Dyrektor Agencji Żydowskiej, żydowskie i nieżydowskie organizacje ze Stanów Zjednoczonych, lokalni działacze na rzecz odnowy cmentarzy, oraz działacze będący potomkami polsko-żydowskiej diaspory.

Rozmawiano o obecnym stanie cmentarzy żydowskich w Polsce: ich odnowie a przede wszystkim potrzeb wypracowania rozwiązań, które pozwoliłyby zatrzymać postępującą degradację tych miejsc. Ponadto omówiono potencjał tych miejsc dla wzmocnienia dialogu i pojednania polsko-żydowskiego.

 

Wśród poruszonych kwestii znalazły się:

·         zasadności zwołania „międzynarodowego i wirtualnego zgromadzenia, które skontaktuje ze sobą: Żydów, chrześcijan, Polaków, Amerykanów, Izraelczyków i innych, naukowców, jak i reprezentantów lokalnych władz – których jednoczy wspólna pasja i cel jakim jest pomoc w ocaleniu i odnowieniu 1,200 żydowskich cmentarzy znajdujących się na terenie Polski i upamiętnienie bogatego żydowskiego dziedzictwa kulturowego Polski sprzed Zagłady.”- Gideon Taylor (członek zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce, i Przewodniczący Conference on Jewish Material Claims Against Germany)

·         problem zachowania cmentarzy „jako część naszego dziedzictwa, historii, i wierzeń.”Jicchak Herzog (Dyrektor Agencji Żydowskiej)

·         problematyka ochrony około 1200 cmentarzy – Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski)

·         „ponieważ nie ma już wśród nas Żydów, to Polacy powinni stać się opiekunami cmentarzy żydowskich.”- Mieczysław Cisło (biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej)

·         potrzeba zmiany podejścia do tematu wśród potomków polsko-żydowskiej diaspory  do tej pory skupiającej się na pojedynczych cmentarzach, na koncentrację na szerszej perspektywie - Bill Brostoff, potomek Żydów polskich

·         potencjał cmentarzy, jako „mostów pomiędzy Polakami i Żydami z całego świata,” (Jicchak Herzog); miejsc spotkań dla przyszłości (Biskup Cisło), miejsc które pomogą zachować pamięć zbiorową.”(Piotr Puchta, Dyrektor FODZ)

 

 

 

* Informacje o organizatorach konferencji:

1. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce (FODZ). Jej główną misją jest ochrona, odnowa I upamiętnianie ocalałych miejsc I pomników kulturowego dziedzictwa żydowskiego  w Polsce.

2. Friends of Jewish Heritage Poland (FJHP): jest amerykańską organizacją non-profit, której celem  jest ochrona i upamiętnianie ocalałych miejsc i pomników kulturowego dziedzictwa żydowskiego  w Polsce. Głównym beneficjentem jest FODZ.

3. The Matzevah Foundation (TMF): TMF jest amerykańską organizacją non-profit, której misją jest zmobilizowanie wolontariuszy do działań na rzecz odnowy cmentarzy żydowskich i działanie na rzecz pojednania chrześcijan i Żydów. TMF wraz z Fundacją Zapomniane działa też na rzecz edukowania społeczeństwa o Szoa i upamiętnia groby masowe ofiar Żydowskich zamordowanych podczas Szoa.

4. Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich, jest reprezentantem wszystkich Żydów i społeczności  żydowskich w Polsce 

 

Dodatkowe informacje na temat konferencji wraz z listą prelegentów oraz zasobów dotyczących renowacji cmentarzy, są dostępne pod tym conference.fjhp.org.



» powrót
  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy