home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2021-06-21 Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowksich w Bieszczadach i Beskidzie Niskim

W dniach  17 – 18 czerwca 2021 r. przedstawiciel  Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODŻ), odwiedził wybrane cmentarze żydowskie na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego, w: Nowym Żmigrodzie, Dukli, Woli Michowej oraz Lesku i Dynowie. Podczas spotkań z lokalnymi wolontariuszami (Jerzym Dębcem, Jackiem Koszczanem, dr Joanną Potaczek, Arturem Góreckim, rabinem Pinchasem Pomp oraz Sarą Społowicz uczestniczącymi w Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich wymieniono informacje o historii cmentarzy oraz omówiono działania prowadzone przez osoby i instytucje, którym nie jest obojętny los ludności żydowskiej, ich historia, kultura oraz tragedia ofiar Holokaustu. Podczas osobnego spotkania ze Zdzisławem Senczekiem prezesem Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska w Nowym Żmigrodzie, przy pomniku ofiar zbiorowego mordu w miejscowości Hałbów, na trasie z Nowego Żmigrodu do Krempnej, omówiono kwestie dotyczące upamiętniania ofiar tej masowej zbrodni, która dokonana została rękami nazistowskich zbrodniarzy.

Kolejne spotkania z burmistrzem Nowego Żmigrodu, panem Grzegorzem Bara oraz burmistrzem Dukli, panem Andrzejem Bytnarem potwierdziły otwartość władz samorządowych na współpracę z FODŻ służącą zachowaniu pamięci o społecznościach żydowskich, które niegdyś zamieszkiwały te miejscowości i ich okolice.

Korzystamy z tej sposobności, aby przekazać wyrazy głębokiego uznania i gorące podziękowania na ręce  dr Joanny Potaczek, dyrektor Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, lidera dialogu i Artura Góreckiego, którzy zajmują się cmentarzem w Woli Michowej; Jerzego Dębca, dyrektora Muzeum w Nowym Żmigrodzie i lidera dialogu, zajmującego się cmentarzem w Nowym Żmigrodzie; Jacka Koszczana, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej i lidera dialogu, który zajmuje się cmentarzami w Dukli; Pawła Kinala, wolontariusza, który zajmuje się cmentarzem w Lesku oraz rabina Pinchasa Pomp i Sary Społowicz, którzy zajmują się cmentarzem w Dynowie, a także Zdzisława Senczeka prezesa Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska w Nowym Żmigrodzie. Dziękujemy także władzom samorządowym Nowego Żmigrodu oraz Dukli za zaangażowanie na rzecz trwałego upamiętnienia społeczności żydowskich.    

Dziękujemy także Zakładowi Karnemu w Łupkowie za uporządkowanie i wykoszenie cmentarza w Woli Michowej, a Gminie Komańcza za wykonanie chodnika prowadzącego do mostku oraz tablic kierunkowych wskazujących do dojście do tego cmentarza.

Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie lata przyczynili się do utrzymania w godnym stanie wymienionych wyżej nekropolii oraz pamięci o społecznościach żydowskich, które zamieszkiwały niegdyś wymienione wyżej miejscowości i ich okolice. » powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy