home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2021-09-09 Współpraca FODŻ z władzami samorządowymi Ziębic

W dniu 8 września br. przedstawiciel FODŻ spotkał się w Urzędzie Miejskim w Ziębicach z panem burmistrzem Mariuszem Szpilarewiczem oraz z zastępcą burmistrza, panią Małgorzatą Wołczyk. Tematem rozmowy były perspektywy nawiązania współpracy między FODŻ i władzami samorządowymi Ziębic w zakresie ochrony budynku synagogi należącej do FODŻ, położonej przy ulicy Wąskiej 9.

Rozmówcy reprezentujący stronę samorządową wyrazili gotowość podjęcia współpracy, która polegać będzie na zaopiekowaniu się budynkiem synagogi przez władze miejskie i jego udostępnianiu obiektu na cele działalności turystycznej, edukacyjnej, kulturalnej i marketingowej, w odniesieniu zarówno do mieszkańców Ziębic, jak i do osób które odwiedzają tę miejscowość w celach turystycznych.

Przedstawiciele władz samorządowych wyrazili także gotowość przejęcia opieki nad terenem cmentarza żydowskiego znajdującego się w Ziębicach, przy ul. Władysława Łokietka, należącego do FODŻ.

W trakcie spotkania w dniu 8 września burmistrz Mariusz Szpilarewicz podkreślił, że działające w Ziębicach Stowarzyszenie „Przede wszystkim Ziębice” opracowało w 2021 r. projekt pod nazwą „Szlak Ziębickich Żydów”, którego celem jest upamiętnienie miejsc oraz historii i kultury społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała Ziębice i wniosła duży wkład w rozwój tej miejscowości. Projekt spotkał się z żywym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości przybywających do Ziębic w celach turystycznych. W opinii pana burmistrza, dowodzi to dużego zainteresowania ze strony lokalnych społeczności oraz turystów zapoznawaniem się z  historyczną wielokulturowością Ziębic oraz aspektami życia żydowskiego w tej miejscowości. Stanowi tym samym bazę społecznego zainteresowania, w oparciu o którą możliwe będzie przywrócenie życia w obiekcie ziębickiej synagogi, zgodnie z sygnalizowanym zainteresowaniem miejscowej społeczności oraz władz samorządowych.  

Najbardziej znanym z przedstawicieli ziębickiej społeczności żydowskiej był kupiec, właściciel dóbr ziemskich i filantrop Julius Schottländer. W Ziębicach urodzili się również wybitni lekarze i naukowcy Carl Weigert i Oskar Berger.» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy