home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2022-05-17 Upamiętnienie społeczności żydowskiej Kałuszyna

W dniu 11 maja 2022 roku, na cmentarzu żydowskim w Kałuszynie odbyła się ceremonia uroczystego odsłonięcie trzech nowych pomników upamiętniających społeczność żydowską Kałuszyna i jego żydowskich mieszkańców, którzy zostali zamordowani podczas Zagłady. Projekt lokalizacji pomników na terenie cmentarza zrealizowany został przez izraelskie stowarzyszenie the Dr. Avraham Gamzu Kaluszyner Society of Israel, we współpracy z FODŻ oraz działającą na terenie USA Fundacją  Friends of Jewish Heritage in Poland. Organizację ceremonii wsparły władze samorządowe Kałuszyna na czele z  Burmistrzem, Panem Arkadiuszem Czyżewskim. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele środowiska potomków dawnej społeczności żydowskiej Kałuszyna reprezentujący Dr. Avraham Gamzu Kaluszyner Society of Israel; uczniowie miejscowej szkoły oraz zaproszeni goście, w tym: Ambasador Państwa Izrael, Pan Yacov Livne; Naczelny Rabin Polski, Rabin Michael Schudrich; Burmistrz Kałuszyna, Pan Arkadiusz Czyżewski oraz Ksiądz Proboszcz Jerzy Skłucki.

W przededniu II wojny światowej w Kałuszynie mieszkało 5200 Żydów, około 60% populacji. Upokorzenia, tortury i mordy Żydów kałuszyńskich przez nazistowskich okupantów niemieckich rozpoczęły się już w pierwszych dniach wojny we wrześniu 1939 r. Niemcy utworzyli w mieście getto, dokonali masowych egzekucji Żydów na cmentarzu i w jego pobliżu, a ostatecznie deportowali pozostałych Żydów z Kałuszyna do obozu zagłady w Treblince. Zagładę przeżyło niewielu kałuszyńskich Żydów. Wojny nie przetrwały także najważniejsze zabytki żydowskie w Kałuszynie.

Korzystamy z tej sposobności, aby wyrazić gorące podziękowania Panu Joe Gellman ze podjętą inicjatywę oraz jego osobiste zaangażowanie w upamiętnienie dawnej społeczności żydowskiej Kałuszyna oraz żydowskich jego mieszkańców, którzy zostali zamordowani w czasach Zagłady.      » powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy