home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2022-07-29 Rewitalizacja placu przy ul. Podwale w Radomiu

Z inicjatywy FODŻ w roku akademickim 2021/2022 doszło do realizacji specjalnego programu na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, w ramach zajęć którego studenci wzbogacili swą wiedzę z zakresu historii radomskich Żydów, przygotowali prace zaliczeniowe oraz powstała jedna praca dyplomowa. Pomysłodawczynią inicjatywy była pani Renata Metzger, organizatorka Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” w Radomiu, która od kilku lat współpracuje z FODŻ.

Autorką wspomnianej na wstępie pracy dyplomowej jest pani Julia Pluta, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu. Praca dyplomowa pani Julii Pluty wskazuje jak zmierzyć się z problemem stopniowej degradacji pomnika umiejscowionego przy ul. Podwalnej, upamiętniającego radomskich Żydów - prawie 30 tysięcy osób - pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Z roku na rok pomnik zapada się głębiej, kruszeją jego kamienie, każda z płyt placu przy ul. Podwalnej ucieka w inną stronę, a powstające wkoło budynki, przytłaczają to miejsce. Cały kwartał otaczający pomnik to obecnie raczej obraz niepamięci.

W dniu 9 sierpnia br. odbędzie się prezentacja pracy w centrum: Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. To nieprzypadkowa data. Bowiem 80 lat temu, w sierpniu, Niemcy wymordowali większość radomskich Żydów.

Założeniem inicjatorów powstania pracy dyplomowej pani Julii Pluty jest, że publiczny pokaz pracy powstałej pod kierunkiem prof. Andrzeja Wyszyńskiego, stanie się początkiem publicznej dyskusji o koniecznych zmianach w zagospodarowaniu placu przy ul. Podwalnej i w efekcie doprowadzi do jego rewitalizacji. Jesteśmy przekonani, że inicjatywa może doprowadzić do nadania właściwego charakteru miejscu po dawnej synagodze, przy ulicy Podwalnej, a tym samym pozwoli stwierdzić, że mieszkańcy Radomia „nie słyszą ciszy niepamięci o żydowskich sąsiadach”.» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy