28 października 2024 r. Fundacja Borussia z Olsztyna otrzymała Nagrodę Specjalną POLIN.
Fundacja Borussia od 2006 r. przywraca pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur. Borussia należy do nielicznych organizacji, które zajmują się upamiętnianiem Żydów z Warmii i Mazur. To region, w którym dziedzictwo żydowskie jest potrójnie obce: jako żydowskie, niemieckie i związane z ludźmi, z którymi większość mieszkańców nigdy nie miała styczności.
W latach 2005-2012 Fundacja Borussia przeprowadziła remont i rewitalizację domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim w Olsztynie, zaprojektowanego przez Ericha Mendelsohna – słynnego żydowskiego architekta. Fundacja objęła także stałą opieką cmentarz.
Od 2013 r. w domu przedpogrzebowym Borussia prowadzi Centrum Dialogu Międzykulturowego – miejsce pamięci i edukacji. Centrum jest otwarte na działania uosabiające idee spotkania i dialogu, które charakteryzowały Mendelsohna jako twórcę. Wypracowana przez Borussię forma zaangażowania obywatelskiego w ratowanie żydowskiego dziedzictwa jest szczególnie trwała, gdyż w jej ramach obywatelki i obywatele przejmują odpowiedzialność nie tylko za swoje najbliższe otoczenie, a także za wspólną historię miejsc i ludzi. Starania Borussii pokazują podmiotowość i siłę sprawczą obywateli oraz udowadniają, że ochrona dziedzictwa to zadanie nie tylko dla ekspertów, lecz dla nas wszystkich.
Cmentarz żydowski i dom przedpogrzebowy w Olsztynie są własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Działalność Borussii jest zatem znakomitym przykładem współpracy polskich i żydowskich organizacji pozarządowych na rzecz ochrony dziedzictwa Żydów w Polsce.
Gratulujemy również innym finalistom tegorocznej edycji Nagrody POLIN: ks. Adamowi Bonieckiemu, Ewie Teleżyńskiej-Sawickiej, Pawłowi Sawickiemu, Karolinie Panz, Dariuszowi Sobczykowi, Grażynie Barwinek, Irenie French, Beacie Łuczak i Ewie Wroczyńskiej.
» powrót