home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2025-07-10 Oznaczenie granic cmentarza żydowskiego w Szczuczynie

Na przełomie czerwca i lipca Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oznakowała cmentarz żydowski w Szczuczynie. 

Na granicy cmentarza zostały ustawione kamienne słupki z gwiazdą Dawida. Dodatkowo słupki narożne mają napis „Cmentarz żydowski” w językach hebrajskim, polskim i angielskim. Przy wejściu na cmentarz umieszczono tablicę z realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa rządowego programu oznaczenia cmentarzy żydowskich w Polsce oraz ufundowane przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce tablice z informacjami o cmentarzu i miejscowych Żydach.

Oznaczenie granic cmentarza sfinansowali i wsparli: Bob i Barbara Roswell ku pamięci Maxa Rudy, Sanford and Gabrielle Kuvin Foundation, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Michael Marvins, Paul Walsky, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Friends of Jewish Heritage in Poland. Teksty na tablicach konsultowali Krzysztof Persak i Mirosław Tryczyk, a zdjęcia udostępnił Mike Marvins. Projekt przygotowała Fundacja Formy Wspólne, a prace wykonała Magdalena Olszowska wraz z zespołem. Nadzór halachiczny sprawował Filip Szczepański z Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy.

Dzięki pomocy Fundacji Rodziny Nissenbaumów oraz rabina Akivy Leimana i jego studentów na cmentarzu wycięto liczne samosiewy.

Uroczyste odsłonięcie oznaczenia cmentarza odbyło się 10 lipca 2025 r. W ceremonii uczestniczyło około 70 osób, wśród nich potomkowie szczuczyńskich Żydów: rabin Michael Schudrich, Paul Walsky i Lawrence Walsky.

Od 2024 r. cmentarz jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego fundacja zamierza wymienić pomnik z lat PRL z kłamliwym napisem. Wyzwaniem będzie restauracja dawnego domu przedpogrzebowego oraz utrzymanie zieleni, która ekspansywnie pochłania teren.

Mając na uwadze dialog z lokalną społecznością, FODŻ poprosiła Urząd Miasta o zamieszczenie na stronie Szczuczyn.pl informacji o historii miejscowych Żydów oraz wspólnie z Muzeum POLIN zaproponowała organizację zajęć edukacyjnych dla młodzieży. Podobną ofertę przygotowuje Instytut Pileckiego.




» powrót

Zobacz także galerie:
Oznaczenie granic cmentarza w Szczuczynie. Fot. Magdalena Olszowska
  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy