home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2007-12-12 KRAKÓW. PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ

W ramach programu Przywróćmy Pamięć, 10 grudnia w Krakowie uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Brodach spotkali się z Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem.
Oto, jak uczniowie piszą o swoich działaniach i o spotkaniu:"Jednym z punktów naszego działania w ramach projektu jest opracowanie spotkania i wykładu na temat najsłynniejszej przyjaźni XX wieku - przyjaźni Jana Pawła II i Jerzego Klugera, przyjaciela Papieża z Wadowic.

Zbieramy wszelkie ślady tej przyjaźni, dzięki której dialog między chrześcijaństwem a judaizmem zmienił absolutnie bieg historii. Nawiązaliśmy listowny kontakt z mieszkąjacym w Rzymie Jerzym Klugerem. Dzięki Jego osobie, dzięki przyjaźni z Papieżem nawiązane zostały oficjalne stosunki dyplomatyczne między Watykanem a Izraelem w 1993 roku. Jerzy Kluger, inżynier, nieinteresujący się polityką, zaangażowany został w sprawę na szczeblu międzynarodowym. Papież Jan Paweł II był pierwszym papieżem w historii Kościoła, który oficjalnie wszedł do synagogi. Za wszystkimi działaniami stał Jerzy Kluger. Na trzy dni przed śmiercią Papieża był w Watykanie pożegnać się ze swoim przyjacielem.

Świadkiem wszystkich spotkań był Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, który zgodził się spotkać z 3 osobową grupą licealistów oraz nami, opiekunami. Spotkanie odbyło się 10 grudnia 2007 o godz 11.30 w Pałacu Biskupim w Krakowie. Mieliśmy przygotowane pytania, na które odpowiedział nam ksiądz Kardynał, życząc powodzenia w realizacji programu. Sekretarz Kardynała udzielił nam sporo informacji o deklaracji Kościoła NOSTRA AETATE, która powinna być znana młodzieży w Polsce przynajmniej na poziomie szkoły średniej.

Spotkanie było urocze: z reguły każdy kto przychodzi w taki dzień coś chce załatwić, prosić o coś. My w pewien sposób cofnęliśmy czas i Ks. Kardynał bardzo ciepło spędził z nami prawie pół godziny. Było to dla każdego z nas wielkie, uczuciowe spotkanie."» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy