home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2005-09-01 Warszawa

Jan Jagielski, konsultant i przyjaciel Fundacji, został uhonorowany Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w piątek, 9 września 2005 roku, o godzinie 12.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, ul. Tłomackie 3/5.

Nagroda, ustanowiona przez Jana Karskiego w 1992 roku i administrowana przez Żydowski Instytut Naukowy YIVO (YIVO Institute For Jewish Research) w Nowym Jorku, jest przyznawana dorocznie autorom publikacji odzwierciedlających wkład Żydów polskich w kulturę polską. Jan Jagielski został wyróżniony za wybitne zasługi w dziedzinie działalności zmierzającej do ochrony materialnych śladów żydowskiej obecności historycznej w Polsce oraz publikacji na ten temat.

Jan Jagielski urodził się w 1937 roku w Toruniu. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył z tytułem magistra geochemii. Od 1981 roku czynnie angażuje się w dzieło opieki nad miejscami i zabytkami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich. Wtedy to powstał Społeczny Komitet Opieki Nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, którego Jan Jagielski był współzałożycielem; od 1994 pełni funkcję przewodniczącego Zarządu. Jan Jagielski stoi również na czele Fundacji Wiecznej Pamięci powstałej z inicjatywy Rządu RP w 1993 r., która zajmuje się renowacją i upamiętnianiem cmentarzy, synagog i innych zabytków żydowskich oraz działalnością kulturalną i oświatową dotyczącą stosunków polsko-żydowskich. Od 1991 roku Jan Jagielski jest pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, gdzie stworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich, którego obecnie jest kierownikiem. Jest też znany jako inicjator akcji restaurowania cmentarzy żydowskich w małych miastach, którą prowadzi wespół z grupami młodzieży z kraju i z Izraela.

Dorobek autorski Jana Jagielskiego jest ściśle związany z jego działalnością społeczną. Składają się nań książki o zabytkach żydowskich Warszawy, o getcie warszawskim, cmentarzu przy ul. Okopowej, jak również eseje i artykuły w pismach żydowskich w Polsce i za granicą.

» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy