Wielka synagoga w Kraśniku została wybudowana pomiędzy 1637 a 1654 rokiem. W XVIII i XIX wieku budynek był przebudowywany. Między innymi od strony północnej dobudowano dwukondygnacyjny babiniec. Od strony zachodniej dobudowano parterowy przedsionek z babińcem. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku budynek odremontowano i przeznaczono pod warsztaty spółdzielni rzemieślniczej. Po 1980 roku budynek został opuszczony i niszczał.
Murowany budynek synagogi wzniesiono w stylu barokowym, na planie zbliżonym do kwadratu o boku 20 metrów. Budynek jest przykryty czterospadowym łamanym dachem. Główna sala modlitewna posiada pozorne drewniane sklepienie kolebkowe.
Na ścianach zachowały się pozostałości polichromii z XIX i XX wieku - na ścianie zachodniej można zobaczyć wizerunki lewiatana i woła. Na wschodniej ścianie zachowała się wnęka pod Aron ha-Kodesz. Przy niszy na rodały zachowały się malowane draperie.
W czerwcu 2006 roku uporządkowano teren wokół synagogi, zabezpieczono otwory okienne i drzwiowe, zabezpieczono kanały ciepłownicze wewnątrz budynków synagog oraz szczególnie niebezpieczne przejścia wewnątrz budynków. Kraśnik jest miejscowością, która należy do
Szlaku Chasydzkiego We wrześniu 2005 roku udostępniono synagogę do zwiedzania. Cały dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na ochronę zabytku. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt.
Budowę małej synagogi w Kraśniku rozpoczęto w 1823 roku i ukończono w 1857 roku. Była to bożnica dodatkowa, wzniesiona, aby pomieścić wszystkich wiernych na modlitwach. W następnych latach do ściany zachodniej dobudowano przybudówkę z przedsionkiem i domem kahalnym. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku budynek adoptowano na magazyn. W 1948 roku urządzono tutaj punkt skupu. W 1966 roku przebudowano częściowo budynek, zamurowując część okien. Od 1986 roku trwają prace renowacyjne, w czerwcu 2006 wykonano szereg robót konserwatorskich, analogicznych do działań w Wielkiej Synagodze.
Murowany budynek synagogi został wzniesiony na planie prostokąta o długości ściany bocznej 22 metrów. Budynek jest przykryty czterospadowym dachem, podpartym szkarpami. W głównej sali modlitewnej znajduje się bima z XVIII wieku, wsparta na czterech kolumnach. Na wschodniej ścianie zachował się prosty murowany Aron ha-Kodesz ujęty dwiema półkolumnami.W środku małej synagogi są składowane nagrobki.
» powrót