Szlak Chasydzki to trasa wiodąca śladami Żydów z południowo-wschodniej Polski. Jednym z celów projektu jest stymulacja lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez pobudzenie rozwoju turystyki profilowanej wykorzystującej dziedzictwo wielokulturowe.
Partnerami Fundacji w realizacji projektu są jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Dziś Szlak Chasydzki obejmuje 29 miejscowości z terenu Podkarpacia i Lubelszczyzny. W przyszłości planujemy jego rozszerzenie o dalsze miejscowości z terenu Polski. Dziś w projekcie uczestniczą następujące miejscowości: Baligród, Biłgoraj, Błażowa, Chełm, Cieszanów, Dębica, Dukla, Dynów, Jarosław, Kolbuszowa, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Lublin, Łańcut, Łęczna, Nowy Żmigród, Przemyśl, Radomysl Wielki, Ropczyce, Rymanów, Rzeszów, Sanok, Tarnobrzeg, Ulanów, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawa oraz Zamość.
Realizacja projektu zakłada jednocześnie wsparcie instytucjonalne jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych oraz budowę trwałego partnerstwa międzysektorowego na rzecz rozwoju turystyki profilowanej, które doprowadzi do stymulacji lokalnej przedsiębiorczości, zapewniając infrastrukturę niezbędną dla obsługi wzmożonego ruchu turystycznego. W wyniku realizacji projektu powstają profesjonalne materiały promujące Szlak Chasydzki, a jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe w miejscowościach należących do Szlaku wyposażane są w kompetencje, które pozwolą im wspólnie troszczyć się o rozwój turystyki w regionie oraz zdobywać na ten cel środki finansowe.
Najważniejszym punktem Szlaku Chasydzkiego jest Centrum "Synagoga" w Zamościu www.zamosc.fodz.pl , w której znajduje się między innymi centrum informacyjne Szlaku. Projekt "Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności” uzyskał wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Prace budowlane i konserwatorskie w synagodze w Zamościu rozpoczęły się w lipcu 2009 r. i zostały zakończone w 2010 r. Uroczyste otwarcie synagogi odbyło się 5 kwietnia 2011 r. W ramach projektu „Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności” zrealizowano również działanie „Restauracja zespołu synagogalnego w Kraśniku – etap I (prace zabezpieczające przed dalszą degradacją)”.
Prace w Kraśniku przeprowadzone zostały w 2010 r.
Mamy nadzieję, że Szlak Chasydzki zaowocuje podniesieniem atrakcyjności turystycznej regionu, a także przyczyni się do zintensyfikowania rozwoju tych obszarów.
W JAKI SPOSÓB MIEJSCOWOŚĆ MOŻE PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO PROJEKTU?
Do Szlaku przystępować mogą wszystkie miejscowości z Lubelszczyzny i Podkarpacia, w których przed wojną istniały liczące się społeczności żydowskie. Warunkiem przystąpienia do Projektu jest nadesłanie do Fundacji zgłoszenia, podpisanego przez przedstawiciela władz miasta lub gminy.
MATERIAŁY I PUBLIKACJE DOTYCZĄCE SZLAKU CHASYDZKIEGO: