W dniach 17 – 18 czerwca 2021 r. przedstawiciel Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODŻ), odwiedził wybrane cmentarze żydowskie na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego, w: Nowym Żmigrodzie, Dukli, Woli Michowej oraz Lesku i Dynowie. Podczas spotkań z lokalnymi wolontariuszami (Jerzym Dębcem, Jackiem Koszczanem, dr Joanną Potaczek, Arturem Góreckim, rabinem Pinchasem Pomp oraz Sarą Społowicz uczestniczącymi w Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich wymieniono informacje o historii cmentarzy oraz omówiono działania prowadzone przez osoby i instytucje, którym nie jest obojętny los ludności żydowskiej, ich historia, kultura oraz tragedia ofiar Holokaustu. Podczas osobnego spotkania ze Zdzisławem Senczekiem prezesem Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska w Nowym Żmigrodzie, przy pomniku ofiar zbiorowego mordu w miejscowości Hałbów, na trasie z Nowego Żmigrodu do Krempnej, omówiono kwestie dotyczące upamiętniania ofiar tej masowej zbrodni, która dokonana została rękami nazistowskich zbrodniarzy.
Kolejne spotkania z burmistrzem Nowego Żmigrodu, panem Grzegorzem Bara oraz burmistrzem Dukli, panem Andrzejem Bytnarem potwierdziły otwartość władz samorządowych na współpracę z FODŻ służącą zachowaniu pamięci o społecznościach żydowskich, które niegdyś zamieszkiwały te miejscowości i ich okolice.
Korzystamy z tej sposobności, aby przekazać wyrazy głębokiego uznania i gorące podziękowania na ręce dr Joanny Potaczek, dyrektor Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, lidera dialogu i Artura Góreckiego, którzy zajmują się cmentarzem w Woli Michowej; Jerzego Dębca, dyrektora Muzeum w Nowym Żmigrodzie i lidera dialogu, zajmującego się cmentarzem w Nowym Żmigrodzie; Jacka Koszczana, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej i lidera dialogu, który zajmuje się cmentarzami w Dukli; Pawła Kinala, wolontariusza, który zajmuje się cmentarzem w Lesku oraz rabina Pinchasa Pomp i Sary Społowicz, którzy zajmują się cmentarzem w Dynowie, a także Zdzisława Senczeka prezesa Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska w Nowym Żmigrodzie. Dziękujemy także władzom samorządowym Nowego Żmigrodu oraz Dukli za zaangażowanie na rzecz trwałego upamiętnienia społeczności żydowskich.
Dziękujemy także Zakładowi Karnemu w Łupkowie za uporządkowanie i wykoszenie cmentarza w Woli Michowej, a Gminie Komańcza za wykonanie chodnika prowadzącego do mostku oraz tablic kierunkowych wskazujących do dojście do tego cmentarza.
Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie lata przyczynili się do utrzymania w godnym stanie wymienionych wyżej nekropolii oraz pamięci o społecznościach żydowskich, które zamieszkiwały niegdyś wymienione wyżej miejscowości i ich okolice.
» powrót