Informujemy, że 7 stycznia w Warszawie przy ul. Skierniewickiej 21 uroczyście odsłonięto dwie tablice upamiętniające polskich i żydowskich robotników przymusowych niemieckiej fabryki zbrojeniowej WAVERMA. Uroczystości zorganizowały: Koło Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ursus Sp. z o.o. Inicjatorem upamiętnienia jest inż. Jerzy Zacharzewski, jeden z ocalałych pracowników fabryki.
Zakład koncernu WAVERMA, który powstał w czasie okupacji niemieckiej na terenie przedwojennej fabryki Ursus na warszawskiej Woli. Pracowali tu żydowscy tokarze, prawdopodobnie absolwenci i studenci warszawskich uczelni technicznych. W trakcie akcji likwidacyjnej getta, na którego terenie znajdowała się fabryka, dyrekcja zakładu próbowała uchronić żydowskich pracowników przed śmiercią, interweniując u głównych niemieckich władz. Bezskutecznie; robotników wywieziono i zgładzono w obozie zagłady w Treblice.
Ich miejsce zajęli uczniowie I i II Miejskiego Gimnazjum Mechanicznego. Dokonali oni sabotażu, wyrabiając elementy do okrętów podwodnych według błędnych rysunków technicznych. Choć uniknęli odpowiedzialności za sabotaż, zostali jednak wywiezieni z Warszawy w 1944 r. podczas ewakuacji fabryki do Niemiec, i słuch po nich zaginął.
Więcej informacji o tych wydarzeniach znaleźć można na stronie internetowej www.konar.info.
» powrót